»Smo v zelo podobnem času, kot je bil Primož Trubar. To je bil prelomen čas za Evropo in tudi zdaj je. In bil je prelomen čas za jezike. Če ne bi imeli Trubarja, človeka, ki je bil samozavesten in ki je zmogel zelo zahtevno delo – pretvorbo govorice v pisavo – potem nas tudi danes ne bi bilo«
»Iz jezika, ki ga je zapisal Trubar, se je slovenščina po besedah Merca razvila v moderen evropski jezik.«
»Trubar se skozi svoja dela kaže kot zelo zanimiv, samosvoj človek. Nikoli ni črpal zgolj iz enega samega vira, delal je zelo intenzivno, izstopa njegova zavzetost za 'pravi nauk Jezusa Kristusa'.«
»Trubar je podaril našemu narodu nekaj čudovitega – knjigi v maternem jeziku.«
»V duhu skromnosti protestantizma je Trubar nakazal, da je slovenski knjižni jezik jezik vseh bralcev. Jezik, ki ne poglablja razslojevanja, temveč prinaša družbeno enakopravnost«
»Primož Trubar nam je dal narodno identiteto, zato nas z 'moji lubi Slovenci' tudi nagovarja. Ustvaril je temelje knjižnega jezika, kar je bil predpogoj, da smo v slovenskem jeziku začeli ustvarjati.«
»Zavolo, de le-ta papyr cilu prazen prez pisma ne ostane, sem le-te bessede perlužil«
»Primož Trubar je svoje, morda najznamenitejše besede zapisal prav v povezavi z bojem proti skušnjavam.«
»Svoje knjige je napisal za bralce, ki jih še ni bilo, napisal je knjige, ki si jih nihče ni želel, kljub temu pa je znal zanje pridobiti finančna sredstva ter pridobiti mlajši rod, ki je njegovo delo še dopolnil in nadaljeval.«
»Dan reformacije kot državni praznik v Sloveniji praznujemo od leta 1992.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju